Oprava dílu výfuku

13.09.2022

Koncový díl výfuku je součástí marinizace motoru. Na vývod výfukových plynů ve vnitřní trubce navazuje vnější roura - mezi obě roury se pumpuje chladící voda, která je pak odváděna spolu s výfukovými plyny navazující rourou mimo trup lodě.

Nejdříve to vypadalo, že je koncový díl jen drobně napaden rzí. Po demontáži to vypadalo, že to bude potřeba trochu oklepat. Oklepáváním začaly odpadávat další kusy z vnější i vnitřní trubky, až bylo jasné, že díl bude muset podstoupit repasní zákrok. Vnější trubka byla oříznuta téměř až k ohybu a byla navařena nová. Operace byla zkomplikována faktem, že celý díl je litinový. Od svařování litiny nás různí všeználkové odrazovali.

Nakonec poté, co Pavel vše oklepal a obrousil až na zdravý materiál, který ještě obrousil jsme nechali na soustruhu vytočit z litinového válce trubku v požadovaných rozměrech. Pavel vyrobil z tvrdého papíru krásnou a zcela přesnou šablonu, kopírující tvary zbylého materiálu a podle šablony poté odborníci z místního autoservisu nejprve ořezali novou litinovou rouru a poté ji bez ohledu na estetické nároky navařili na očištěný díl. Vnitřní trubka zůstala poměrně sesvačená, ale funkčnost dílu byla zachována. Pavel pak zafinišoval a zabrousil svary, natřel celý díl vhodnou základní barvou a našroubovali jsme nové mosazné kolínko improvizovaně vyrobené z vodovodního kolene se šroubením.

© 2022 Classic-Sailing Praha. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky