Manuál k pobytu na lodi


Pobyt na lodi má být především pohoda, relax, užívání moře a plachtění.

Důležitý je vzájemný respekt a dodržování pár pravidel. Nejdůležitější pravidlo je to, že co řekne velitel vždy platí a nikterak se nerozporuje.

Pokud je to možné, připravíme loď před vaším příjezdem, abychom tím nestrávili příliš mnoho času, jakmile dorazíte. Při plánování vaší plavby s námi vám pomůžeme sladit cestovní plány s naší trasou, ale také musíme plánovat s určitou flexibilitou. A často si budete moci vybrat jen jedno nebo druhé: kde nebo kdy, protože obojí je značně ovlivněno počasím.

Nemůžeme vyloučit, že navzdory vší naší snaze se v dohodnutém termínu a místě nesejdeme. Věřte, že nám to nebude příjemné, a pokud to příroda sebeméně dovolí, takové situaci se vyhneme. Jakmile bude vaše cesta zarezervována na nejlogičtější místo setkání, můžeme být v přístavu, abychom vás vyzvedli nebo možná budete muset absolvovat krátkou cestu na trajektu nebo autobusem, taxíkem.

Stejně tak se může stát, že kvůli špatnému počasí bude muset být plánovaná trasa plavby změněna a v krajním případě budeme muset několik dní i zůstat v maríně. Počítejte s tím prosím a věřte nám, že nejdůležitějším naším zájmem je bezpečnost posádky.

Nejdůležitější je bezpečnost na lodi. Občas budete muset za plavby na palubě nosit záchrannou vestu a harness i když se Vám to bude zdát zbytečné. Je-li Vám to nepříjemné, zůstaňte mimo službu v Pilothousu - je z něj krásný výhled a od toho na lodi je.

Co si s sebou vzít:

Obuv na loď je vhodná buď s bílou podrážkou, nebo jinou, která nebarví.

Užíváte-li pravidelně nějaké léky, nezapomeňte si je přibalit. Na palubě je sice velmi dobře vybavená lékárnička, avšak zaměřená na řešení běžných problémů. Pokud máte léky na předpis, mějte je v označené krabičce s vaším jménem.

Rozhodně je vhodné, pokud budete mít vlastní baterku, ideálně čelovku, pokud možno i s červeným světlem. Pokud poplujeme v noci, používejte prosím svítilny výhradně ve své kajutě se zavřenými dveřmi. Při návštěvě toalety nebo kuchyně je za noční plavby vhodné použít pokud možno tlumené nebo červené světlo.

Stejně tak oceníme, když si sebou vezmete vlastní dalekohled, máte-li potřebu jej používat.

Na moře jezdíme i proto, abychom si užili klidu. Nejkrásnější hudbou je pro nás šumění vln. Chápeme, že pro někoho může být hudba nepostradatelná, ale proto byly vynalezeny sluchátka. Většinou se každému líbí jiné písničky a každý si chce pouštět jinou hudbu, která může ostatním jít na nervy. Nejjednodušší je nepouštět hudbu žádnou. Proto nemáme na lodi rádio, ani přehrávač. Výjimku mají děti, které si smějí pouštět i ty pohádky ve kterých hraje hudba.

Co si s sebou nebrat:

Mějte na paměti, že elektrické spotřebiče (např. fény, kulmy, vaflovače, atd.) fungující na 220 V budete moci používat jen v maríně, případně jen několik málo hodin, pokud budeme dobíjet generátorem.

Z bezpečnostních důvodů doufáme, že se obejdete bez laků a odlakovačů na nehty, laků na vlasy a podobných přípravků s hořlavými hnacími plyny. Uvnitř lodě vzniká nebezpečí požáru a na palubě nebezpečí znečištění teakových dílů. Krom toho se může někomu z intenzivních pachů (vůní) dělat nevolno. Z tohoto důvodu se prosím vyvarujte i parfémů a intenzivních toaletních či kolínských vod.

Netřeba sebou brát polštáře, ložní prádlo a peřiny, pokud na ně nemáte specifické požadavky a jinak než na saténu se nevyspíte. Na lodi máme ložní prádlo do každé kajuty včetně náhradních.

Pokuste se nebalit sebou věci do pevných a nesložitelných kufrů či tašek. Prostor určený pro Vás v kajutě pro hosty není neomezený a skladování kostky vzduchu obalené plastem je luxus, který si na palubě nemůžeme dovolit. Ideální je taška nebo lodní pytel, které můžete složit nebo srolovat.

Jídlo:

Stravování je jedním z podstatných témat života na lodi. Sladit potřeby všech na palubě co se týká načasování, kvantity a kvality pokrmů může být velkou výzvou. Pokud je naplánovaná plavba na více dní a nebude možné si během nich každodenně nakupovat, pořizuje se společný větší nákup před vyplutím.

Pokud se bez některých potravit prostě neobejdete, přivezte si je prosím s sebou, popř. nám dejte, vědět a my se je pokusíme sehnat.

Je potřeba počítat s tím, že za plavby mohou být možnosti zásobování omezené. Pomněte též, že vaření na lodi je obecně komplikovanější záležitostí než doma, ať již díky pohybu lodi, letním teplotám, nutnosti mýt nádobí nejprve ve slané a poté v pitné vodě, obtížné manipulaci s obsahem ledničky, která je přístupná shora apod.

Na lodi se vaří na plynu. V chain lockeru na přídi máme dvě plynové bomby. Přesto je třeba počítat s omezenou zásobou a upřednostňovat takové metody tepelné úpravy pokrmů, které jsou časově úsporné. Rozhodně tedy nemůžeme nechat hovězí vývar táhnout přes noc. V kuchyni je třeba udržovat pořádek a čistotu, zachovávat stávající uspořádání a respektovat pokyny paní Michaely.

Bydlení v lodi:

Kajuta pro hosty se nachází na přídi a má dostatek prostoru pro dva dospělé plus jedno místo na palandě, které je spíše pro dítě (vizte obrázky v sekci naše loď). Úložné prostory se skládají z dvou skříněk a tří šuplíků.

Dále je možné vytvořit pohodlné spaní z jídelního koutu (např. pro děti), který je možné oddělit od kuchyně závěsem.

Na palubě jsou dvě cca 350 litrové nádrže na vodu. Ventil, kterým přepínáme mezi oběma tanky je pod podlahou v kuchyni u sporáku. Vodou je potřeba šetřit jak pro osobní účely, tak pro mytí nádobí. Není třeba pouštět kohoutky naplno - jak říkáme my miniaturisté, nemusí pršet, jen když kape.

Elektrická síť je na palubě dvojí. Zástrčka 12 V s redukcí pro USB se nachází vedle vnitřního kormidla vpravo. Zásuvky 220 V fungují jen když jsme v marině napojeni kabelem na přípojku, nebo když běží generátor. Nacházejí se pod sedákem v jídelně, v pilothouse, na ovládacím panelu v průchodu do kuchyně a v případě potřeby kdekoli kam natáhneme prodlužovací kabel.

Na lodi jsou dvě toalety - záďová a příďová pro hosty. Do toalety patří jen voda a cokoli, co vyjde z Vašich útrob. Rozhodně ne jakýkoli papír nebo jiné předměty. Optimální je používat toalety výhradně v sedě a to i pro pánskou malou potřebu, neb vzhledem k nepředvídatelnému charakteru pohybů lodě, které mohou velmi snadno vyústit v nechtěné znečistění. Použitý toaletní papír, nebo vlhčené ubrousky odkládáme do plastové tašky k tomu určené a uložené na toaletě. Při příchodu na toaletu vždy zkontrolujte, zdali není plastová taška náhodou vyhozena do odpadu.

Sprcha je k dispozici pouze v záďové toaletě a krom toho i na palubě na zádi, kde je sprchování v létě podstatně příjemnější. Teplou vodu máme z boileru buď pokud jsme připojeni na 220 V, případně pokud běží generátor nebo motor.

Ovládání lodě a děti na lodi:

Vzhledem ke svému věku má loď svá specifika a její užívání a ovládání se podstatně liší od standardní charterové jachty. Proto je třeba, aby i poučení členové posádky zasahovali do ovládacích prvků pokud možno výhradně na pokyn, resp. s vědomím velitele.

Zvláště je třeba se zaměřit na dětské členy posádky, neb u nich nelze obeznámenost se složitými ovládacími prvky vůbec předpokládat. V pilothouse se nacházejí dva ovládací panely s přepínači a jističi, dále jsou v interiéru zásuvky vysokého napětí, schody, podlahové

Velmi neblahé důsledky mohou mít zásahy do kormidla, je-li v provozu autopilot. Stejně tak není vhodné zasahovat do kormidla v pilothouse, je-li ovládáno kormidlo v cockpitu a naopak. Totéž platí o páce plynu a převodovky.

Je nezbytně nutné, aby děti byly pod stálým dohledem rodičů a to jak uvnitř lodi tak na palubě. Ta je plná různých nástrah, schůdků, kladek a jiných prvků vystupujících z paluby.

Rodiče nesou za děti a škody jimi způsobené plnou odpovědnost, které se nikterak nemohou zbavit.




© 2022 Classic-Sailing Praha. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky